Populárne omaľovánky

Všetky články

Prečo sú omaľovanky stále také populárne

Viacerí z nás si určite pamätajú na svoju prvú omaľovanku. Vymaľovávali sme ich v detstve my, vymaľovávajú ich aj naše deti. Dokonca veľké percento pracovných listov či už pre škôlky alebo školy tvoria práve maľovanky alebo úlohy s farbami. Omaľovanky, i keď spisovne by sme ich mali nazývať maľovankami, patria aj dnes k populárnym detským hrám.

Nezabúdajte na výber správnych pasteliek

Pastelky sú pri omaľovankách základom. Áno, malé dieťa dokáže za jeden deň zničiť aj polovicu balíčka. Ak má však obrázok vyzerať dobre, musí byť farebný. Voľte aspoň sady od 18 kusov farieb vyššie. Takto sa naučíte spolu rozoznávať jednotlivé odtiene a dieťa bude mať pri obrázku na výber. Pokojne si stiahnite z internetu aj návod, ako miešať farby tak, aby ste dostali nový odtieň. Staršie deti to určite ocenia a budú experimentovať. Mnohí rodičia deťom kupujú voskové farbičky. Voskovky však nejdú zastrúhať tak, ako klasické pastelky. Deti pri kreslení na pastelky tlačia, a práve tu sa lacnejšie voskové pastelky drobia, lámu a stanú sa nepoužiteľnými. Deti s nimi nebudú vedieť vyfarbiť menšie tvary, alebo sa držať línií obrázkov.

Omaľovanky s príbehom, alebo s nálepkami

V dnešnej dobe už ani omaľovanka nie je len malým bielym zošitkom, v ktorom obrázky čakajú na naplnenie. V dobrých papiernictvách a kníhkupectvách zakúpite aj interaktívnejšie formy. Okrem maľovania obrázka sú dostupné aj nálepky, s ktorými je možnosť vytvoriť koláž a dať obrázku nový rozmer. Odporúčame zohnať aj omaľovanky - príbehy, ktoré v sebe nesú zopár riadkov textu. Vhodné sú hlavne pre malých školákov a spájajú ľahké čítanie s príjemným vyfarbovaním. Takéto omaľovanky voláme aj pracovné listy, deti sa i po čase k nimi radi vracajú, prezerajú si texty, obrázky. A čo omaľovanky s predlohou? Určite je dobré mať doma aj také, naučia dieťa pravidlám. Samozrejme, detská fantázia by nemala mať niekedy medze a nehaňte potomka, ak z oblohy spraví ružové more a z macka žltú príšerku :).

A čo online omaľovanky?

Výhoda omaľovanky online je tá, že je zadarmo a máte k nej prístup kedykoľvek. Tvorcovia hier sa aj dnes snažia nakresliť pútavé šablóny, vo viacerých prípadoch je možnosť zmazať vyfarbený obrázok a vymaľovať ho nanovo. Zábava tak prakticky nikdy nekončí. Omaľovanky je možné vytlačiť ako čiernobiele, takže ak usúdite, že sa dieťa hralo na počítači už dosť, stačí si šablónu stiahnuť, vytlačiť a nastupujú pastelky a guma. Plusom online omaľovaniek je aj to, že učia deti narábať s myškou. Vždy je totiž potrebné nájsť farbičku, kliknúť na ňu a následne vyklikať miesta v obrázku. Práve toto základné ovládanie myšky môžu deti zúročiť v škole a pri neskoršej počítačovej výchove.

Ak budete nabudúce hľadať vhodný malý darček pre krstniatko či deti, myslite na omaľovanky. Dostupné sú v papiernictvách, kníhkupectvách a tiež na internete.