Matrace pre deti - ako vybrať?

Všetky články

Ako vyberať matrace pre deti?

Budia sa vaše deti podráždené, nevyspaté a v najhoršom prípade sa sťažujú na bolesť chrbtice? Potom je príčina takmer jednoznačná – zlý matrac. Deti sú veľmi citlivé na nesprávne prevedenie matracov, a preto je potrebné dopriať im len tú najväčšiu kvalitu a matrac kupovať s prihliadnutím na detské telo.

Mnoho rodičov však stále nevie, ako vyberať matrace pre deti. Aj to je dôvod, prečo vám ponúkame niekoľko základných charakteristík, ktoré by mal spĺňať detský matrac.

Detské matrace nemôžu byť úplne mäkké

Pre deti sú vo všeobecnosti vhodnejšie tvrdšie matrace. Pri výbere matracu zistíte ideálnu tvrdosť tak, že sa na ňom jednak dieťa cíti pohodlne, no zároveň budete ako rodič sledovať polohu detského tela. Pri ležaní musí mať chrbtica svoje prirodzené zakrivenie, pričom vo vystretej polohe v oblasti drieku vznikne medzi chrbticou a matracom mierna medzera. Ak sa dieťa prevalí na bok, sledujte polohu panvy, ktorá musí byť bezpodmienečne rovná.  Prípade, že by ste dieťaťu kúpili príliš mäkký matrac, hrozilo by mu zvýšené riziko skoliózy.

Pozor na pamäťovú penu

Matrace sú dnes vyrábané v množstve najrôznejších materiálov. Nie všetky sú však pre deti ideálne, a to napríklad aj populárna pamäťová pena. Dôvod je veľmi jednoduchý. Deti intenzívne rastú, najmä počas spánku, a práve pamäťová pena by z dôvodu vyrysovania tvarov tela mohla optimálnemu rastu zabraňovať, prípadne spôsobovať rozličné deformácie. Detské matrace by preto nemali mať povrchovú vrstvu z pamäťovej peny a ak vy spávate na matraci s týmto materiálom, vyhýbajte sa situáciám, kedy by mohlo dieťa spať na vašej posteli.

Kvalitné detské matrace z prírodných materiálov

V rannom veku sa taktiež vyvíja imunitný systém a formujú sa najrôznejšie alergie. Aj preto by mal byť detský matrac vyrobený z materiálov s antialergickým pôsobením, ktoré navyše zamedzujú množeniu roztočov a iných organizmov v jeho štruktúrach. Kvalitné matrace pre deti používajú navyše prírodné materiály, keďže niektoré syntetické látky môžu samy spôsobovať alergie. Ideálne je, ak má detský matrac bavlnený poťah, ktorý môže byť napustený extraktom z aloe vera.

Na záver je nutné pripomenúť, že všetky detské matrace musia mať veľkosť maximálne korešpondujúcu s rozmermi postieľky. Ak je náhodou matrac menší, než rám postele, dieťa si vo voľných priestoroch môže navodiť často aj nepríjemný úraz.