Bratislavské bábkové divadlo

Všetky články

Čarovné Vianoce a rok 2016 v Bratislavskom bábkovom divadle.

 

V roku 2015 započalo divadlo sezónu premiérou hry M. Zakuťanskej pre najmenšie deti Zlaté prasiatko. Deti môžu spolu s dvoma zamilovanými prasiatkami Kroch a Kvik prežiť dobrodružnú cestu do hlavného mesta po stopách záhadného zlatého prasiatka. Predstavenie plné chytľavých piesní si môžete vychutnať do pätnásteho decembra.

 Vianoce v BBD budú opäť čarovne rozprávkové. Okrem podmanivého  Luskáčika  v  réžii  legendárneho Jozefa Bednárika a  hudby Čajkovského baletu, ktorá tvorí podklad k tejto baletno - bábkovej féérii,   potešia najmenších i veselé vianočné príbehy prerozprávané šikovnými rukami v škôlkohre Vianočná pohľadnica. V poslednom mesiaci roku 2015 pripraví divadlo tvorivú dielňu, tentoraz s vianočnou tematikou. Jej účastníci si budú môcť pomocou polystyrénových predlôh vytvoriť originálne vianočné stromčeky, anjelov, či snehuliakov. Toto tvorivé dopoludnie prebehne v sobotu, 19. decembra o 10:00 na treťom poschodí Bratislavského bábkového divadla na Dunajskej ulici č.36. Prihlásiť sa však treba vopred, môžete tak urobiť na adrese: janosova@babkovedivadlo.sk do piatku,  18.12.2015 do 14:00. Vstupné je 2 Eurá.

Nový rok 2016 oslávime novou premiérou. Už 15. januára sa môžu tešiť naši najmenší diváci na hru o probléme dobre známom. Jej názov je Nám sa ešte nechce spať a je z neho zrejmé, o aký problém tentoraz pôjde. Pri jej písaní sa vynikajúci český dramatik a dramaturg Vít Peřina inšpiroval obľúbenými rozprávkami Daniela Heviera. Nová inscenácia rozpráva príbeh o malom Jankovi, ktorý nechce spať. Keď ho zúfalí rodičia použitím všetkých trikov nakoniec uspia, stane sa čosi neuveriteľné. Len čo sa v izbičke zhasne, prebudí sa Jankov palček, nos, uško, zúbok a vlásky. A hoci Janko sladko spí, oni majú celkom iné plány.  Noc je ešte mladá a ponúka všakovaké dobrodružstvá. Kamaráti sa vydávajú na výlet po tmavej izbe. No dobrodružstvo sa rýchlo končí. Zlá čarodejnica, jedna z Jankových hračiek, všetkých výletníkov pochytá a nebyť múdrej sovy, ktorá ich zachráni šikovným úskokom, skončili by neslávne.Réžisérka inscenácie Michaela Homolová má svoje pôsobisko v Naivním divadle Liberec. Jej schopnosť zaujať i rozosmiať diváka mohli oceniť  návštevníci BBD pri predstavení Opice z našej police, ktoré je obľúbenou súčasťou repertoáru BBD. 

Druhá premiéra, hoci pôjde o škôlkohru, bude určená trošku starším deťom. Po úspešnej inscenácii Opice z našej police, opäť siahlo BBD po predlohe od Kristy Bendovej. Tentoraz nebude v rozprávke len Janko, ale hneď Osmijanko. Výrečný panáčik s plnou kapsou rozprávok. A keďže všetky by sa do jedného divadelného predstavenia zmestili len ťažko, porozpráva tentoraz len tie o princeznách. Neľakajte sa však, nepôjde o žiadne dievčenské taľafatky. Osmijankove princezné sú totiž celkom iné, ako tie klasické rozprávkové. Sidónia je tak nebojácna, že ju nedokáže uniesť žiaden drak, Apraxia tak učená, že ju nemôžu učiť ani najučenejší muži sveta a Filodendrónia, to je majsterka v pomalosti. Všetky tri rozprávky spája príbeh Osamelej princeznej, ktorá žije opustená vo svojej parádnej kráľovskej izbe. Bez súrodencov, bez priateľov, oblečená v nádherných šatách, v ktorých sa nedá ani naháňať, ani pretekať, skrátka, v ktorých sa nedá byť dieťaťom, trávi dlhé nudné dni. Jediné, čo jej ostáva, je papier a ceruzky. A tak kreslí nekonečné osmičky. No a z jednej z nich sa znenazdajky vykľuje záhadná postavička. Hovorí si Osmijanko a rád si vymýšľa. Stačí jedno popoludnie s ním a všetka osamelosť i smútok je preč. Inscenácie sa režijne ujme vynikajúci slovenský bábkový režisér Peter Palik. V BBD sa podpísal pod viaceré úspešné produkcie. 

Tretia premiéra opäť zacieli na vyššiu vekovú kategóriu - mládež. Keďže BBD tvorí najmä pre menšie deti, pôjde  takmer o repertoárový unikát. Možno však dokáže presvedčiť i starších divákov, že bábkové divadlo nemusí nutne spracovávať len rozprávkové témy. Inscenácia, ktorá by mala mať premiéru koncom apríla, vznikne na podklade knihy Ireny Brežnej Na slepačích krídlach. Autorka v nej ponúka záznam zo života malej školáčky v čase socialistického režimu. Hoci je jej dej dramatický - matka hlavnej hrdinky je vzatá do väzby a dievčatko si musí poradiť bez nej - nejde o v sebe sa utápajúci, tragický text. Kniha je plná trefných postrehov o slovenskej povahe, ktorá sa od tých čias až tak veľmi nezmenila. Režisérka a herečka Katarína Aulitisová a výtvarníčka Markéta Plachá sú autorkami hodnotných a hlbokomyseľných inscenácií. 

 

Okrem premiér ponúkne BBD svojim divákom každý víkend obľúbené inscenácie. Staršie i novšie. Opäť si budú môcť vychutnať bláznivé nápady Dreveného tata, netradičný príbeh priateľstva v inscenácii Myška nie je líška, veselé rodinné historky v predstavení Opice z našej police, dvoch žabacích gentlemanov Kvaka a Čľupa, vtáčie nezbednosti v Čin - Čin, obetavú Krásku a tajomné zviera, láskavú Zlatovlásku, hravého Psíčka a starostlivú mačičku, či Zlaté prasiatko. 

 

Program i novinky Bratislavského bábkového divadla nájdete na stránke www.babkovedivadlo.sk