Cvičenie pre zdravé nôžky

Všetky články

Týždenník Rytmus života v spolupráci s AQUAPARKOM Senec pripravil sériu cvičení na ploché nôžky pre deti.

Ploché nohy možno momentálne vaše dieťa netrápia, no ako dôsledný rodič by ste ich mali riešiť. V budúcnosti by totiž dieťaťu mohli spôsobiť mnohé zdravotné ťažkosti . Pritom stačí pravidelne cvičiť a nosiť vložky, či topánky predpísané ortopédom. Fyzioterapeutka Renáta Chrenková z Aquaparku Senec pre deti zostavila sériu cvikov, ktoré napomôžu správnemu vývinu nožičiek.

To, či má vaše dieťa nábeh na ploché nohy, zistíte jednoducho – zdravé, správne tvarované chodidlo má priečnu aj pozdĺžnu klenbu zdvihnutú hore, do mierneho oblúka. Pri došliapnutí na zem sa teda podlahy nedotýka celé chodidlo, ale len jeho časť. Zahrajte si s deťmi hru: dovoľte im namočiť si holé nôžky do prstovej farby a nechajte ich, nech kráčajú po papieri. Odtlačky nôh vám hneď ukážu, či dieťa má alebo nemá ploché nohy. Ak sú ploché, na papieri budú odtlačené celé chodidlá.
Cvičenie pomôže k správnemu vývinu klenby chodidla.
Klenba chodidla sa dieťaťu vyvíja asi do 7. roku života, no už okolo 3 rokov môžete začať riešiť, či sa nôžky vášho potomka vyvíjajú správne. Ak si nie ste istí, navštívte ortopéda. A prečo treba ploché nohy vôbec riešiť? V dospelosti totiž môžu spôsobiť mnohé zdravotné ťažkosti – kŕče v lýtkach, bolesti kolien, bedier, krížov, krčnej chrbtice, či bolesti hlavy. V lete, keď je teplo a ste v „bezpečnom“ teréne, nechajte dieťa čo najviac behať naboso, či už po tráve, malých kamienkoch alebo po piesku. Tým, že chodidlo na nerovnom povrchu vyrovnáva stabilitu tela, namáhajú sa svaly, čo napomáha správnemu vývinu chodidla. Nápomocné môže byť aj cvičenie, ktoré stimuluje svaly chodidla. Pre deti to môže byť zároveň aj zábava. Vyskúšajte si to spolu s nimi!

 
 
1. Ohýbame prsty
Dieťa si sadne na stoličku, chrbát má vystretý, nohy pred sebou zohnuté v kolenách a na kolienka si položí ruky. Počítajte mu do rytmu, jedna-dva a na jedna vždy zohne prsty na nohách, na dva ich uvoľní. Opakujte 10-krát.
 

 
2. Krúžime členkom
Dieťa sedí na stoličke, chrbát má vystretý, ruky zostávajú na kolenách. Zdvihne jednu nohu a krúži ňou v členku najprv 5-krát do jednej strany, potom 5-krát do druhej strany, to isté urobí aj s druhou nohou. Zopakujte 4-krát na každú nohu.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. Chodíme ako baletky
Dieťa nech chodí po špičkách ako baletka. Môžete sa k nemu pridať a chodiť po špičkách s ním, pustite si k tomu hudbu alebo počítajte či tlieskajte si do rytmu. Vydržte takto chodiť aspoň minútu.
 
 
 
4. Skáčeme ako žabky
Zahrajte sa na malé žabky a dieťa nech skáče malými skokmi na špičkách ako žabka, chrbát pri tomu musí mať rovný. Opäť vydržte skákať aspoň minútu.
 
 
 
5.   Malé gymnastky
Na zemi rozprestrite dlhý špagát, gumu alebo vám poslúži aj tenší dlhý šál, ktorý vytvorí pre dieťa úzku  cestičku. Dieťa má po tejto cestičke kráčať tak, akoby išlo po lane, či po hrazde, takže chodidla kladie tesne za sebou, päta sa dotýka špičky a naopak. Toto cvičenie síce vyzerá jednoducho, ale pre dieťa je často veľmi náročné udržať rovnováhu, takže mu buďte nápomocní, ak bude treba. Kráčajte takto aspoň minútu.
 
 
 
6. Gúľame si loptičku
Dieťa si sadne na zem, rukami sa podoprie za chrbtom a pokrčenými nohami zdvihne zo zeme loptičku – použiť môžete tenisovú loptu alebo menšiu pinpongovú loptičku. Dieťa nech si loptu gúľa medzi chodidlami zo spodu.

 
 
7. Pritiahneme celý uterák
Dieťa sedí s vystretým chrbtom na stoličke, ruky má položené na kolenách. Pred nohy mu na zem rozprestrite uterák a vyzvite ho, aby pomocou prstov na nohách po malých kúskoch priťahovalo k sebe uterák tak, aby sa poskladal na harmoniku.
 
 
8. Kotúľame rúčku z metly
Dieťa sedí s vystretým chrbtom na stoličke. Pod chodidlá mu položte rúčku z metly či mopu a vyzvite ho, nech chodidlami posúva rúčku dopredu a dozadu. Precvičí si tým svaly celého chodidla.

 
10. Nakreslíme si slniečko
Toto je trošku náročnejšie cvičenie. Dieťa sedí na stoličke, pod nohy mu položte čistý papier a medzi palec a ukazovák nohy mu vložte ceruzku, voskovku alebo pero a vyzvite ho, nech nakreslí slniečko. Zo začiatku je to ťažké, dieťa sa musí naučiť zapnúť tie správne svaly, aby pero či ceruzku udržalo a potom už pôjde kreslenie ľahko. Nemusí to byť len slniečko, vyskúšajte vlnky, hviezdičky či domček.
 
 
11. Kto nazbiera viac kamienkov?
Pred deti sediace na stoličke vysypte malé okruhliaky (môžu to byť aj väčšie koráliky či na jeseň gaštany), neďaleko položte misku a vyzvite dieťa, aby prstami nohy kamienky zbieralo a hádzalo do misky. Chvíľku bude trvať, kým sa naučí kamienok prstami chytiť a potom to už bude zábava! Môžete si dať rodinné preteky, kto nazbiera za určený čas najviac kamienkov alebo kto ich vyzbiera prvý.
 
 

www.aquaparksenec.sk