Pracujúca mama

Všetky články

Už dávno sme cítili potrebu predstaviť Vám šikovné mamičky, ktoré sa realizujú aj na rodičovskej dovolenke.  Prinášame Vám preto rozhovory s úspešnými ženami, ktoré dokázali urobiť zo svojej záľuby živobytie a rozbehli si vlastný "biznis" počas materskej dovolenky.

Radi by sme Vám predstavili prvú  "obyčajnú" mamu a neobyčajne šikovnú a charizmatickú Juliannu Rencés Kovácsovú, zakladateľku značky Love Colors...

 

Aký produkt ponúkate a pre koho je určený?

Som designerka a zakladateľka značky Love Colors. Moja vízia je bojovať proti ustáleným stereotypom. Hlavným zámerom značky je vytváranie ručne vyrobených bytových textílií, textilných dekorácií, posteľnej bielizni a mnoho iného, ktorými prispievam k vyvinutiu silnej individuálnej osobnosti. Okrem toho Love Colors môžeme pokladať za synonymum lásky, radosti, šťastia a pozitívneho myslenia. Učí nás nielen vidieť farby, ale aj vnímať, cítiť a prežívať ich. Preto je Love Colors špeciálny. Spracovávam dva segmenty: detské lôžkoviny, deky, quilty navrhované a šité na zákazku a bytové textílie určené pre dospelých. Čoskoro spustím na trh našu novinku, „COLOR ME PILLOW“, omaľovánku vo forme vankúšikov, ktoré sú určené pre deti v školskom veku ale verím že potešia aj dospelých.

Ako ste začali s prácou, ktorú robíte?

Od môjho skorého detstva šijem, naučila ma to babička z matkinej strany, ktorej som neskutočne vďačná za to, že mi dala chleba do ruky. Vždy som bola veľmi kreatívna, od druhej babky, akademickej maliarky, som sa učila kresliť, maľovať, neskôr po ukončení gymnázia som sa prihlásila na TUL v Liberci na faxultu Textilnú.  Po skončení vysokej školy som ešte 3 roky pracovala ako designerka módnej bižutérie a šperkov. Prácu ktorú momentálne robím, som začala popri materských povinnostiach. Začalo to s tým, že som si kúpila asymetrickú postieľku pre najmladšieho syna a potrebovala som doň ušiť mantinel. Nakúpila som látky, vytiahla som a odprášila šijací stroj a pustila som sa do toho. Mantinel dopadol famózne, tak prišli na rad kamarátky, a časom som sa ocitla v situácii že mi píšu úplne cudzí ľudia a objednávajú si detské deky. Pre mňa je najdôležitejšia zdokonaľovať sa v tom, čo aktuálne robím, a neustále prekonávať svoje hranice, jedine tak dokážeme napredovať. Po čase som začala aj quiltovať, ktorá sa stala mojim koníčkom, láskou a terapiou. Je to môj únik do iného sveta, keď potrebujem vypnúť motor a oddychnúť si trošku. 

Ste samozamestnávateľ, či máte svoju prácu a túto činnosť robíte popri?

Som SZČO. Po ukončení materskej dovolenky som založila živnosť Love Colors - od januára 2015 funguje oficiálne.

Koľko máte detí a ako stíhate pracovať popri deťoch?

Mám troch synov, vo veku 4, 6 a 8 rokov. Kým som pracovala doma, kde som mala malú izbičku tak som nikdy nič nestíhala. Cez deň som sa venovala mojim detičkám, povinnostiam, domácnosti a večer keď zaspali, som šila, realizovala sny mojich zákazníkov... Po čase som už cítila že neustále ponocovanie mi nerobí dobre, strácala som energiu, tak som musela vyriešiť situáciu. Celú dielňu som presťahovala do Galanty do priestorov našej rodinnej firmy kde aj momentálne fungujem. Musela som oddeliť prácu od rodiny a veru priznám sa, že bolo to veľmi dobré a efektívne riešenie.

Aký je váš denný režim - práca verzus rodina?

Je viac ako rok, čo mám svoju dielničku v Galante, a už som si vytvorila aj svoj vlastný denný režim. Ráno odnesiem deti do škôlky a školy, potom idem do firmy. Pracujem od 8 do 15:30, a tento pracovný čas prísne držím, žiadne kávičky s kamarátkami, alebo námietky typu „ostanem doma, lebo musím žehliť“. Chvála bohu práce je dosť, ale bohužiaľ času je málo, takže si musím efektívne využiť tých 7 a pol hodín denne. Doma už len navrhujem. Večer, keď rodina zaspí, pripravujem ďalšie projekty, nachystávam nové návrhy, šablóny a venujem sa marketingu.

Čo by ste poradili ženám, ktoré chcú podnikať, či vyrábať niečo, ale  majú strach?

Ak sú talentované, majú jedinečné nápady, cítia v sebe tú správnu pozitívnu energiu, tak hurá do toho! Dôležité je veriť v to, čo človek robí, a hlavne stáť si za svojimi výrobkami, nepredávať za cenu materiálu, lebo to je vyslovene cesta do bankrotu. Treba vždy na začiatku stanoviť podnikateľský zámer, vypracovať plán, aby sa potom nestalo to, že ani neviete čo robíte. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že my sme tu na Slovensku, v srdci Európy a nedokážeme (ani nechceme) konkurovať Ázijským výrobkom. Preto je potrebné vyrábať také veci, ktoré sa líšia od lacných čínskych produktov.

Ide to bez úskalí? Nejaké vás postretli?

Samozrejme, ako každá podnikateľská činnosť, aj handmade business má svoju temnú stránku, ale netreba sa báť, nie je to také hrozné, ako sa to zdá na začiatku. U mňa je najväčší problém v tom, že nie som administratívny typ človeka, ťažko znášam „papierovačky“, chodiť po úradoch, ale bohužiaľ tieto záležitosti patria k podnikaniu. Osobne mám to šťastie, že môj manžel mi veľa pomáha, vyfakturuje čo treba, poradí, ak potrebujem pomoc. Je to ťažký boj, niekedy sa cítim ako keby som plávala medzi žralokmi, ale vždy si poviem, keď mi pán Boh dal dve šikovné ruky, talent a okolnosti, ktoré treba len využiť, tak prečo by sa to nemalo podariť. Jednoducho, ak človek spraví všetko potrebné, tak úspech musí prísť! Krištofko, môj druhorodený mi raz povedal: „mami, neboj sa, ak budem veľký, tak ti budem šéfovať vo firme, aby si Ty mohla len šiť“. Pevne verím že Love Colors tu bude aj o 100 rokov:)

 

 

 

Ak sa Vám príbeh tejto šikovnej mamičky páči, radi by ste začali tiež niečo robiť, smelo do toho!