Hraním k lepšej slovnej zásobe

Všetky články

Nenechajte sa oklamať presvedčením, že v dnešnej dobe plnej tabletov, počítačov a herných konzolí sú spoločenské hry niečím zastaraným. Boli by ste prekvapení, koľko výhod stolové hry ponúkajú a čo všetko vďaka nim môžete v živote vašich ratolestí zlepšiť. Napríklad motorické schopnosti, postreh a rozsah slovnej zásoby, a to dokonca v niekoľkých jazykoch. Stačí vám na to jedna spoločenská hra.

Psychologička Mgr. Lýdia Žáková z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie BA IV potvrdzuje dôležitosť rozvoja slovnej zásoby aj v dobe technologického pokroku: „Slovná zásoba je potrebná všade, je základom pre kreativitu. V dnešnej dobe je veľkým problémom pre technologické vymoženosti práve slabá slovná zásoba – neschopnosť komunikovať, nakoľko všetko odkomunikujeme prostredníctvom počítačov, tabletov, a tak vzniká u detí dyslexia a dysgrafia. Dieťa potrebuje rozvíjať svoju základnú slovnú zásobu nielen pre komunikačné zručnosti, ale aj celkovú kreativitu.“

Ak máte doma mladšieho školáka, určite upriamte svoju pozornosť na skvelú hru Alfa – Betaz dielne rakúskeho výrobcu Piatnik. Hra nie je vôbec zložitá – každý herný kameň má na sebe jedno písmeno a na každej strane háčik. Po odštartovaní musíte pomocou háčikov spájať jednotlivé žetóny a vytvoriť tak čo najdlhšie slovo. Veľkou výhodou hry je, že aj napriek jednoduchým pravidlám, ktoré hravo zvládnu aj menšie deti, ponúka pre celú vašu rodinu množstvo benefitov.

1. výhoda: Rozvoj slovnej zásoby

Pre školákov predstavuje nenásilný a skvelý spôsob, ako rozvíjať slovnú zásobu. V hlave musia hráči rýchlo kalkulovať – ktoré písmená vidia a aké slovo z tých, ktoré im napadlo, je najdlhšie. Za bežné písmená je menej bodov, ako za tie menej obvyklé. Zároveň súperia s protihráčmi, ktorí im môžu pred nosom uchmatnúť písmeno, a tak musia v kope hracích kameňov bleskove nájsť náhradné alebo celé slovo prehodnotiť a zmeniť.

Pre rozvoj slovnej zásoby je skvelé čítanie. Táto hra ho však rozvíja v opačnom garde – nejde oporozumenie slovu, ktoré vidíte, ale naopak, musíte byť schopní si spomenúť na slová podľa písmen, ktoré máte na dosah. Učíte sa aktívne využívať dlhšie, zložitejšie a menej bežné slová. Ak sa vám hra so slovenskými slovami zunuje, nič vám nebráni odstrániť kamene so špecifickými slovenskými písmenami a hrať v angličtine alebo inom jazyku.

2. výhoda: Zlepšovať postreh

Hoci sa to na prvý pohľad možno nezdá, táto hra je naozaj dynamická. Nielen, že musíte rýchlo vymyslieť slovo, ale musíte nájsť aj všetky kamene – písmená, ktoré na jeho vytvorenie potrebujete. A zároveň predstihnúť vašich protihráčov.

3. výhoda: Rozvoj jemnej motoriky

Vôbec nie je jednoduché pomocou háčiku na jednom hracom žetóne vyloviť z hromady kameňov ten, ktorý práve potrebujete. A čím sa vaše slovo, a teda reťaz hracích kameňov predlžuje, a zároveň sa napätie z blížiacej sa výhry alebo možnosť porážky  približuje, vaše pohyby už zďaleka nie sú také koordinované. Vytiahnuť ďalší správny kameň je ťažšie a ťažšie, čo spôsobuje zábavné situácie a ďalšiu zaťažkávaciu skúšku vašich motorických zručností.

„Rozvoj jemnej motoriky je veľmi dôležitý aj pre dospelých. Aj napriek tomu, že takmer všetko riešime online komunikáciou, počítače stále nedokážu nahradiť ľudskú kreativitu. Rozvoj jemnej motoriky prispieva aj k rozvoju empatie a sociálnej inteligencie osobnosti a logického myslenia,“ vysvetľuje psychologička.Hraním Alfa-Beta tak pomáhate nielen svojim deťom, ale môžete zlepšiť aj svoje vlastné zručnosti.

4. výhoda: Spoločná zábava a rozvoj sociálnych schopností

Pri spoločenskej hre sedíte svojim protivníkom tvárou v tvár, zdieľate ich úspechy aj neúspechy. Pri vlastnej prehre musíte krotiť emócie a naučiť sa s nimi vyrovnávať. Pri výhre si zaslúžite gratulácie protivníkov a užijete si ich.A pre deti je omnoho jednoduchšie všetko toto si vyskúšať a nacvičiť medzi svojimi blízkymi. Štúdie dokazujú, že dieťa je do 5 rokov svojho života schopné skopírovať niektoré z charakteristických vlastností rodiča. Ide o genderové kopírovanie matky alebo otca, pričom to, čo dieťaťu rodič povie, si nájde odozvu na 20%, zatiaľ čo to, čo dieťa vidí, odkopíruje na 80%.

„Dieťa by sa prehre malo jednoznačne učiť v kruhu blízkych, ktorí mu prehrávanie musia vysvetliť ako súčasť života a vysvetliť mu, že prehra v žiadnom prípade neznamená doslovné zlyhanie a rolu „lúzra“, za ktorého by v inom kolektíve mohol byť považovaný. Ak sa dieťa nenaučí čím skôr prehrávať, môže to uňho spôsobiť poruchu v chápaní seba samého, túžbu po perfekcionizme a nezdravé dožadovanie sa dokonalých výsledkov. Práve rovesníci môžu sebavedomie dieťaťa pri prehre najľahšie podkopať,“dopĺňa odborníčka L. Žáková.

 

O spoločnosti Piatnik

Spoločnosť Piatnik sa venuje výrobe hracích kariet, spoločenských hier a skladačiek puzzle. Medzi jej najznámejšie produkty patrí celosvetovo obľúbená hra Activity. Vďaka 190-ročným skúsenostiam pri výrobe hier či kariet spája tradíciu s modernými technológiami a využíva len tie najkvalitnejšie materiály. S celosvetovou ročnou produkciou 25 miliónov hracích kariet, 1 miliónom stolových hier a 1 miliónom skladačiek puzzle dokazuje, že spoločenské hry nestratili nič na svojej príťažlivosti. Prostredníctvom siete exkluzívnych partnerov spoločnosť Piatnik pôsobí v 60 krajinách sveta. Viac informácií nájdete na:

www.eshop-piatnik.cz