Kam s deťmi v auguste

Všetky články

 Aj vy hľadáte inšpirácie ako svoje deti zabaviť, aby netrávili čas iba pri televízii alebo počítačoch? Ak ste vašim ratolestiam ešte nevymysleli program, FUN4KIDS vám prináša zopár tipov z každého kraja, kam sa oplatí ísť pozrieť. Inšpirujte sa!

Banskobystrický kraj

Pouličné divadlo Príbeh rytiera v Rimavskej Sobote

Ľudia, ľudkovia, dámy aj urodzené panstvo len čujte: „ Dáva sa na všeobecnú známosť, že divadlo k Vám príde.“ Vo štvrtok, 3. 8. 2017 o 17.00 hod. na nádvorí Čierny orol v Rimavskej Sobote dvaja potulní komedianti obdarení bohatými hereckými skúsenosťami rozbalia svoju drevenú historizujúcu rikšu. V nej si privezú okrem veľkej kopy originálnych rekvizít svoj „Príbeh rytiera“, ktorý hľadá obyčajné ľudské šťastie. Toto predstavenie je jarmočným divadlo s prvkami žonglovania, tak trošku šermiarskej zručnosti, interaktivity a malej akrobacie prepletené gagmi, humorom ako aj komediantskym kumštom s cieľom zabaviť diváka. A nie len malého, ale na svoje si príde takmer každá veková skupina. 

https://www.facebook.com/events/1943157319260620

Festival Atmosféra 2017

Rodinné podujatie na strednom Slovensku kúsok od dedinky Hontianske Nemce, len na skok do čarovného mestečka Banská Štiavnica, kde Ťa na tú správnu atmosféru naladia rôzne kapely, vystúpenia, divadlá, workshopy, premietania, diskusie, handmade market a kopec skvelých aktivít.

https://festivalatmosfera.sk/

Špunti - festival aktívnej rodiny

V dňoch 18. – 19. augusta sa v Banskej Bystrici bude konať jedinečné podujatie pre rodiny s deťmi vo veku 0-12 rokov. Hlavnou myšlienkou festivalu je podporiť vzťahy v rodinách prostredníctvom spoločných zážitkov a plnohodnotne stráveného voľného času. Festival ŠPUNTI spája výstavu, vzdelávanie a zážitky do jedného komplexného celku. 

Na festivale sa zabavia aj niečo užitočné naučia deti všetkých vekových kategórií. Pre bábätká pripravujemebublinový MAMApiknik pri veselých pesničkách a tanci. Chodiace detičky si potrénujú nožičky na špeciálnom chodníku pre bosé nôžky. Pre rodičov najmenších detí pripravujeme prednášky o kontaktnom rodičovstve a vzťahovej výchove. Samozrejmosťou je relaxačná zóna s bezpečnými hernými prvkami.

Pre detičky od 3 rokov budú k dispozícii stanovištia s najrôznejšími aktivitami – tvorenie a maľovanie, čitateľský kútik, športy a hry od výmyslu sveta. Budeme sa hrať aj súťažiť, spievať, tancovať, cvičiť, oddychovať pri divadielku ale aj šplhať na lezeckú stenu.  Staršie deti (aj rodičia) si budú môcť vyrobiť svoje vlastné mydielko či vyskúšať streľbu z laserovej pušky či skutočný šerm. Nezabudli sme ani na skákací hrad a obľúbené maľovanie na tvár. Pre každého malého špunta máme pripravené darčeky.

https://www.facebook.com/events/892771477552923/?acontext=%7B%22ref%22%3A%224%22%2C%22feed_story_type%22%3A%22308%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D

 

Bratislavský kraj

Výstava Pocta Rozprávke

Aj tento rok sa opäť otvoria brány Bienále ilustrácií Bratislava, výstavy, ktorá tvorí aj v celosvetovom kontexte, jednu z najdôležitejších prehliadok ilustrácií detských kníh.

Celé podujatie zastrešuje BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave. Cez letné prázdniny si môžete vychutnať malú upútavku na túto krásnu prehliadku a to na výstave, ktorá je tvorená ilustráciami ocenených francúzskych autorov v ostatných ročníkoch BIB-u. Budete mať možnosť zhliadnuť 36 krásnych ilustrácií a sto zaujímavých kníh pre deti, ktoré vytvorili francúzski ilustrátori s použitým mnohých ilustračných aj grafických techník. Francúzska knižná produkcia je charakteristická svojou ľahkosťou, hravosťou, minimalizmom, precíznosťou a v mnohých prípadoch aj veľkorysým ponímaním.

http://www.kniznicapetrzalka.sk/podujatie/vystava-pocta-rozpravkam/

Festival Eurovea

Pozývame Vás na Festival Eurovea  na Námestie M. R. Štefánika v areáli Eurovea. Môžete sa tešiť na tanečné štúdio La Portella a na spevácke talenty zo Super Deti, tanečnú párty,cigánsky bašavel, maľovanie na tvár, maľovanie henou a mnoho iných zaujímavých atrakcií. Vstup voľný!

https://eurovea.sk/

O myške a medveďovi v kine Sľuk

Príbeh neobyčajného priateľstva medzi medveďom a myškou

V obyčajnom medveďom svete sú medvede väčšinou vážne a zamračené. Medveď Ernest je iný. Je hudobník, rád by bol veselý, lenže je chudobný a často hladný. Pri hľadaní niečoho do žalúdka chytí malú myšku Celestínu, ktorá utiekla zo svojho podzemného myšacieho sveta. Aby Celestína neskončila v Ernestovom žalúdku, uzavrie s ním dohodu. Keď ju nezje, ukáže mu miesto, kde môže získať mnoho čokolády, bonbónov a iných sladkostí.

Ani jeden z nich ešte netuší, že sa tak dostanú na stopu chamtivých medvedích manželov, ktorí si privyrábajú tým, že cukrovinkami zámerne kazia medvedím detičkám zuby. To, čo začalo medzi ududraným Ernestom a urozprávanou Celestínou ako obyčajná dohoda, prerastie v silné priateľstvo a stane sa z nich nerozlučná dvojica. Aby odhalili veľké cukrovinkové spiknutie, budú potrebovať pomoc z myšieho i medvedieho sveta. Podarí sa im prekonať predsudky ostatných a oba svety spriateliť?

http://www.kino.sluk.sk/klient-796/kino-219/stranka-7658/film-168109

 

Košický kraj

Hrnčiarsky víkend na Spišskom hrade

V romantickom prostredí Románskeho nádvoria Spišského hradu budeme modelovať, točiť , maľovať keramiku. Postavíme si pec a predvedieme dva druhy výpalu vrátane vizuálne príťažlivého amerického raku. Na predaj okrem keramiky ponúkneme aj iné "handmade" výrobky.

https://www.facebook.com/events/1184592994982877

LvP_Divadlo na predmestí: Danka a Janka

Rozprávka je plná veselých chytľavých pesničiek, pri ktorých si tí najmenší určite zaspievajú a zatancujú. Danka a Janka sú sestričky dvojčence a sú celkom rovnaké. Danka je ako Janka a Janka ako Danka. Sú také rovnaké, že keď sa Janka pozrie do zrkadla, nie je si istá, či vidí seba alebo sestru Danku. A keď sa Danka pozrie na Janku, nevie naisto, či vidí sestru alebo seba v zrkadle. Všetečné dvojbodky sa stále škriepia, ale keď treba, vedia ťahať za jeden povraz.

Detskí diváci sa dozvedia o ich stretnutí s medveďom Demeterom, uvidia ako ich vystrašila zlá papierová Gevenducha, prekvapil človiečik z budíka a Danke dokonca narastie sloní chobot.

https://www.facebook.com/events/1812357022410294/?acontext=%7B%22ref%22%3A%2244%22%2C%22unit_ref%22%3A%22related_events%22%2C%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22permalink%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22RHC%5C%22%2C%5C%22extra_

Chlebom a vínom

Podujatie odštartuje poludňajšou svätou liturgiou na poďakovanie za úrodu a posvätenie chleba. Uskutoční sa v gréckokatolíckom chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky. 
O 13:00 sa potom ulicami mesta vydá dožinkový sprievod. 
Ďalší program sa potom odohrá v areáli Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove. Dožinkové pásmo má na úvod nachystané folklórna skupina Studzenka z Plechotíc, pokračovať po nej bude michalovský folklórny súbor Jurošík.

Počas podujatia Chlebom a vínom na návštevníkov čaká atraktívny sprievodný program – môžu spoznať tradičné postupy výroby chleba, ale aj iné remeselnícke zručnosti (tkanie pokrovcov, drevorezba, pletenie lana...). Spokojné budú aj chuťové poháriky – pochutia si na tradičných ľudových špecialitách a okrem pozorovania zrodu vína ho budú môcť aj ochutnať. Samozrejmosťou je prezentácia súčasných i historických poľnohospodárskych strojov a detský svet.

http://www.terraincognita.sk/sk/chlebom-a-vinom-k-tradiciam-predkov

 

Nitriansky kraj

Unikátna výstava Air Mlyny

Ľudia sa oddávna snažili pokoriť vzduch a pretekali sa, kto to dokáže ako prvý. Práve pre túto odvekú túžbu človeka pokoriť oblohu a jeho lásku k lietajúcim strojom sme sa rozhodli pripraviť pre vás letnú lahôdku v podobe leteckej výstavy s názvom AIR MLYNY.

Navštívte galériu a obdivujte svet lietadiel a letísk naživo v plnej paráde.

http://www.mlyny-nitra.sk/podujatie/airmlyny

Hradovanie na Nitrianskom hrade

Nitrianska organizácia cestovného ruchu, nezisková organizácia Castellum a skupina historického šermu Bojník počas letnej sezóny 2017 prinášajú na Nitrianskom hrade päť tematických vystúpení pod názvom Hradovanie na Nitrianskom hrade.

Počas dňa sa návštevníkom predstaví – šermiarske vystúpenie, historické tance, výučba historického šermu a dobového tanca, dobová kuchyňa, módna prehliadka historických kostýmov, fotenie návštevníkov v historických kostýmoch, sokoliari, hry pre malých aj veľkých a pasovanie za rytierov, Turecká kaviareň, orientálne tance.

http://visitnitra.eu/udalost/hradovanie-na-nitrianskom-hrade/

Historický barokový deň v Kaštieli Mojmírovce

Nechajte sa uniesť atmosférou skutočného Baroka a navštívte pravé grófske panstvo

Historický barokový deň 
z príležitosti 300. výročia narodenia Márie Terézie v čarovnom prostredí Kaštieľa Mojmírovce.

Akciu bude sprevádzať bohatý sprievodný program. Tešiť sa môžete napríklad aj na divadielko Kocúr v čižmách a mnoho iného.

http://www.kastielmojmirovce.sk/sk/blog/historicky-barokovy-den

 

Prešovský kraj

Rozprávkový rekord žabí princ v Tatralandii

Tatralandia zažíva hravé rozprávkové leto plné detských hrdinov. Rozprávkový symbol leta sa však ešte len vytvára a vy môžete byť jeho súčasťou. 

Od 24.7. do 6.8. 2017 sa môžete aj vy podieľať na stavbe žabieho princa a zároveň sa tak zapojiť do Slovenského rekordu v najväčšom počte tvorcov rozprávkovej bytosti. Počas týchto 2 týždňov bude v areáli na hornej lúke prebiehať stavba rozprávkovej žabky v spolupráci s návštevníkmi Tatralandie pod odborným dozorom umelca a pedagóga Mgr. art Petra Hitzingera.

Konštrukcia rozprávkovej žabky je obaľovaná pletivom. Jej črty už v spolupráci s návštevníkmi dotvárame papierom, ktorý sa na záver vyfarbí a zalakuje. Žabka nám pod rukami vyrastie až do dĺžky 6 m.

http://www.tatralandia.sk/

Medvedie dni 2017

2. - 6. augusta sa môžete opäť tešiť už na 10. ročník obľúbeného tatranského medvedieho festivalu na Hrebienku MEDVEDIE DNI. 

Tento rok Vás čaká až 5 dní plnej medvedej atmosféry a zábavy pre deti i dospelých. Nebudú chýbať nové medvedie hry a súťaže, zábavné detské divadelné predstavenia a množstvo sprievodného programu, ktorý poteší každého návštevníka. 

Každé dieťa, ktoré si so sebou prinesie plyšového medveďa, dostane od nás milý darček. 

http://www.vt.sk/zazitky/eventy/medvedie-dni-2017/

Víla Ella v Poprade

VÍLA ELLA prichádza z rozprávkovej ríše snov menom Papillónia a rozhodla sa potešiť všetky slniečka najnovším detským predstavením z muzikálovej rozprávky  pre chlapcov aj dievčatká. V pútavom hodinovom programe plnom chytľavých melodických pesničiek o zvieratkách si môžu deti zaspievať a zatancovať s VÍLOU ELLOU a zažijú kopec zábavy. 

https://www.facebook.com/VILAELLAfanpage/photos/a.150141118661945.1073741827.150125315330192/459831364359584/?type=1&theater

 

Trenčiansky kraj

Leto so sokoliarmi na hrade

Trenčiansky hrad po celé leto patrí sokoliarom a ich opereným zverencom. Svoj tábor si na dolnom nádvorí rozložili už 19. júna. Členovia sokoliarskej skupiny Aquila priviezli so sebou z domácich Bojníc dovedna desať dravcov, ktorých návštevníci môžu uvidieť počas vystúpení v hradnom amfiteátri.
„Chceli sme pre našich návštevníkov pripraviť sprievodný program, ktorý predstaví toto umenie v celej jeho kráse,“ hovorí o zámere vedenia múzea Lenka Heseková, poverená správou Trenčianskeho hradu. Vystúpenia sokoliarov sú doplnené krátkou scénkou o tom, že kradnúť sa neoplácalo v minulosti a neopláca sa ani teraz. Úsmevný príbeh sedliaka Mateja, ktorý ukradol kráľovského sokola, rozosmieva návštevníkov trikrát denne počas vystúpení. „Tí horlivejší a aktívni návštevníci vystúpení nezriedka skončia namiesto Mateja na dereši,“ hovorí Ľuboš Hamaj z referátu marketingu a komunikácie Trenčianskeho múzea v Trenčíne, ktorý dodáva, že všetko je v medziach humoru a nikomu z návštevníkov sa nič nestane.

http://www.muzeumtn.sk/aktuality/leto-so-sokoliarmi.html?page_id=3182

Rozprávkové leto na námestí

V letnej čitárni na námestí na váš čaká Ninka s tvorivými dielňami, veľa hračiek a spoločenských hier. Príďte si oddýchnuť, prečítať knihu a poleňošiť v tulivakoch.

https://www.facebook.com/KaSS.PD/photos/gm.1375664739213951/1576291522404346/?type=3&theater

Big party for kids & families 3

Úžasné podujatie pre rodiny BIG PARTY FOR KIDS & FAMILIES už tretím rokom privíta malých i veľkých. Tento raz sa presúvame do Dežeríc. V piatok 11.8. na futbalovom ihrisku v spolupráci s Animačným centrom Dežerice pripravujeme opäť skvelý program. Tak si vezmi deku a urob si s nami piknik počas piatich hodín aktívneho a interaktívneho popoludnia. Nafukovacie atrakcie, maskoti, maľovanie na tvár, súťaže, hry, rozprávky s RozprávAnkou, hudobná hodinka s Mirom Jarošom, stánky s občerstvením...
Tešíme sa na vás. 

https://www.facebook.com/events/1717769698517221/

 

Trnavský kraj

MiniTrnava - mesto detí

Mesto detí je tzv. hra na mesto. Podstatou nie je naučiť deti, ako sa musia veci robiť. Cieľom je povzbudiť ich k samostatnosti a zodpovednosti za svoje rozhodnutia a vytvoriť im priestor na vzájomnú komunikáciu a hľadanie spoločných riešení. Okrem toho sa naučia, ako napr. fungujú rôzne inštitúcie či ako hospodáriť s peniazmi, a pochopia súvislosti, ktoré im môžu pomôcť neskôr v skutočnom svete. Mesto detí je však predovšetkým veľká zábava, pretože deti skutočne fascinuje, že sú brané vážne.

Na to, aby si dieťa mohlo hru užiť, je podstatné, aby vedelo čítať, písať, počítať a pohybovať sa v miniTrnave samostatne bez pomoci druhých. Pohyb detí v hernom areáli nie je kontrolovaný a po vstupe dieťaťa do hry zaň organizátor nepreberá zodpovednosť, preto odporúčame rodičom dohodnúť si doma vopred pravidlá (napríklad čas odchodu z hry, miesto stretnutia a pod.).

http://www.trnava.sk/sk/aktualita/skvely-program-pocas-leta-prinesie-detom-jedinecny-projekt-minitrnava

Zámocké rozprávkovo 2017

Nové predstavenie "Fifo, Vierka a začarované prasiatko" je plné nových, veselých pesničiek, bábkových postavičiek a pestrých kulís. Interaktívne zapája deti priamo do deja a snaží sa motivovať. Témy sú prekladané hravou formou pomocou rozprávkového deja a vlastnosťami bábkových postavičiek.

Malý huncút Škriatok Špinko začaruje neposlušné prasiatko Kvík a unesie ho na svoj hrad. Keďže Fifo a Vierka majú dobré srdce, rozhodnú sa prasiatku pomôcť. Potrebujú k tomu však pomoc všetkých detí a zvieratiek, ktoré žijú v rozprávkovej krajine. Celý dej je sprevádzaný poučnými témami ako sú osobná hygiena, základy správneho chovania, dôležitosť priateľstva a pomoc blížnemu. 

http://www.sasofifo.xyz/

Trnavská brána 2017

Nevšedná prehliadka folklórneho života, tradícií a zvyklostí nielen zo Slovenska. Medzinárodný festival folklórnych súborov Trnavská brána privíta miľovníkov folklóru pestrou ponukou hudby, tanca a tradičných krojov.

Trnava, v minulosti dôležité uhorské centrum obchodu, otvárala svoje štyri brány kupcom a remeselníkom z celého sveta. A tak, v nadväznosti na veľkolepú históriu, otvorí svoje brány. Mesto ožije temperamentným folklórom, ľudovou kultúrou a pôvodnými zvykosťami. Tohtoročnou novinkou je miesto, kde sa bude odohrávať hlavná časť programu, a to Mestský amfiteáter.

http://www.regiontirnavia.sk/podujatia/top-podujatia/trnavska-brana-2017

 

Žilinský kraj

Ruky rezbára

Rezbárske umenie má na Orave svoju dlhú tradíciu a práve preto sme sa rozhodli zorganizovať nové podujatie s názvom Ruky rezbára, ktoré sa uskutoční 4. – 6. augusta 2017 na Oravskej lesnej železnici. Rezbári z rôznych kútov Oravy budú  predvádzať tento kumšt od 10:00 do 17:00 h priamo v areáli železnice, a tak budete vidieť proces tvorby drevených sôch v „živom prenose“. Vytvorené diela sa stanú súčasťou nášho Rozprávkového lesa, ktorým železnica prechádza na stanicu Sedlo Beskyd. Cez víkend bude navyše premávať parná lokomotíva Gontkulák, s ktorou je jazda vláčikom úplne rozprávková.

http://www.oravskemuzeum.sk/

Zbojníckym chodníčkom

Podujatie je určené hlavne deťom, ktoré sa hravou formou dozvedia zaujímavosti o prírode a histórii Terchovej. Svoje zručnosti a získané vedomosti si vlastnou tvorivou činnosťou overia v dielni zoológa, botanika a historika. Po absolvovaní tvorivých dielní sa deti zúčastnia tzv. iniciačného obradu prijatia do Jánošíkovej družiny.

http://pmza.sk/

Dračie noci na Chopku

Dobrodružné putovanie lanovkami sa bude počas augustového večera niesť v znamení kúziel a mágie. Čáry máry, láry fáry, abraka dabraka, sim sala bim nech sa na bosorku premením! Presne tak, práve bosorka bude vítať na hrade Rotunda malých i veľkých návštevníkov a ponúkne im nevídané zážitky v podobe kúziel, trikov, záhad a prekvapení. Čaká vás putovanie záhadnými úlohami a na záver darček pre všetkých úspešných malých kúzelníkov, ktorý si sami vyrobia na tvorivých dielničkách v reštaurácii Rotunda 2004 m n. m. 
Drak Demián sa premení na tajomného kúzelníka a bude chrliť oheň a dym viac ako kedykoľvek predtým. Čaká vás večer tajomna, dymu z chemických reakcií, pary z varenia čarovného lektvaru a jedinečné umelecké predstavenie v reštaurácii Rotunda 2004 m n. m. 

https://www.jasna.sk/