Domáci miláčik a deti

Všetky články

Domáci miláčik a deti

Pes je nielen najlepším priateľom človeka, oddaným spoločníkom, verným strážcom a milým maznáčikom, ale dokáže tiež chrániť deti pred dýchacími problémami, infekciami, pomáha im pri adaptácií a vyrovnať sa s psychickou ujmou. Neveríte?Spravidla platí, že k deťom sa skôr hodia psíkovia väčších plemien. Sú odolnejší voči detskému zaobchádzaniu. Psí miláčikovia dobre rozoznávajú ženu od muža a dieťa od dospelého človeka. Nie sú zlomyseľní a nebývajú agresívni bez podnetu. Avšak, na dieťa je treba dávať neustále pozor, aby psovi nespôsobovalo fyzickú bolesť. Zviera a Vaše ratolesti nenechávajte nikdy bez dozoru osoby, ktorá by v prípade vyhrotenej situácie vedela zasiahnuť.

Ak chov psíka spĺňa hygienické kritéria a dodržiava sa veterinárna starostlivosť (odčervovanie, očkovanie, pravidelné veterinárne prehliadky), nepredstavuje žiadne riziko, práve naopak, má dominantný vplyv na psychický i fyzický vývoj dieťaťa.

Zdravší život

Kvalifikovaní odborníci prišli na to, že deti z rodín, ktoré majú v domácnosti psa(v menšej miere mačku) strávili počas prvého roka života menej týždňov s infekciami ucha, kašľom alebo nádchou. Oveľa zriedkavejšie  tiež potrebovali antibiotiká než deti z rodín bez zvieraťa. U detí, ktoré v prenatálnom období a v útlom veku vyrastalipo boku zdravých zvierat, je nižšia pravdepodobnosť vzniku alergie. Hoci sa zvykne hovoriť, že práve zvieratá sú príčinou detských alergií, odborníci sa domnievajú, že priebeh môže byť aj opačný. „Tieto výsledky naznačujú, že kontakt so psom môže mať ochranný efekt na infekcie dýchacieho traktu počas prvého roka života,“ vyjadrila sa hlavná autorka EijaBergrothová z fínskej univerzitnej nemocnice.

Dávajte pozor!

Buďte však v pozore a neprehliadnite príznaky stresu u psa – zívanie, olizovanie tlamy, cúvanie alebo vrčanie. Pes sa môže pozerať mimo alebo močiť pri stretnutí s deťmi. Naznačuje to, že mu nie je príjemné, keď sú v okolí deti. Pes, ktorý bude žiť s batoľaťom, musí pokojne znášať všetky typy zvukov a dotykov.

Nie všetky veľké plemená psov sú však vhodné do rodín s malými deťmi. A toto platí aj o niektorých malých rasách, ktoré majú tendenciu k agresívnemu správaniu. Preto je nevyhnutné pristupovať k výberu zvieracieho priateľa pre Vaše dieťa naozaj zodpovedne. Nepodceňte ani výcvik a výchovu. Pes, hoci ho máme akokoľvek v srdci, je stále iba nevypočítateľné zviera. Aj preto musí poznať hranice a mať nad sebou autoritu.Pokiaľ máte doma tolerantné a dobre vychované zviera, deti získavajú verného kamaráta. Učia sa zodpovednosti a v psíkovi nájdu toho najlepšieho ochrancu. 

 

Zdroj:  blog.chlpaci.sk