Letné prázdniny sú výzvou pre rodičov

Všetky články

Žiadny ranný zhon, alebo neustále kontrolovanie domácich úloh. Prázdniny sú už v plnom prúde, a deti sa tešia. Radosť deti však veľa rodičov nezdieľa, pretože pracujúci rodičia opäť musia riešiť najťažšie otázky, čo a kam s deťmi počas svojej neprítomnosti. Do práce treba chodiť samozrejme aj počas letných prázdnin a nie všetci rodičia majú to šťastie, že môžu deti odložiť na nejaký čas k starým rodičom.  Možností kam poslať deti bez rodičov, je však v súčasnosti dosť. Niektoré materské školy sú otvorené aj cez prázdniny, takže ak je to aj vás prípad, nemusíte si príliš lámať hlavu. No veľa škôlok  počas leta nefunguje a preto sú rodičia nútení hľadať iné riešenia.

Prvou možnosťou, že sa môžete dohovoriť napríklad s kamarátkou a vziať si dovolenku na striedačku alebo sa popýtajte v okolí. Napríklad susedia, s ktorými máte dobré vzťahy a ktorí majú radi vaše deti, by možno nemali problém postarať sa vám o deti, kým ste v práci.

Väčším deťom môžete dopriať pobytové tábory, existujú tvorivé, športové, ekologické, jazdecké alebo jazykové tábory. Zoznam je nekonečný, hranice určujú predovšetkým vaše finančné limity. Pri ich výbere však myslíte aj nato, že vyššia cena neznamená automaticky aj vyššiu kvalitu tábora. Pri výbere tábora je však dôležité byť opatrní, nakoľko svoje ratolesti zverujeme do rúk cudzích ľudí. Preverte si preto usporiadateľov tábora, zistite si čo najviac informácií a snažte sa získať aj referencie od rodičov, ktorých deti takýto tábor absolvovali.

Obľúbené sú okrem pobytových táborov aj tábory prímestské. Tie spravidla fungujú tak, že ráno privediete deti do tábora a poobede v dohodnutom čase si deti vyzdvihnete, čiže deti v tábore nespia. Výhodou je, že deti nie sú stresované dlhodobým pobytom v cudzom prostredí a najmä spaním mimo domova.

Niektorí rodičia, najmä aj už majú doma školákov, nechávajú svoje deti cez prázdniny aj samé doma. I keď sa nemusí nič stať a deti naozaj vydržia bez problémov, kým rodičia neprídu z práce, predsa len nie je na škodu prihlásiť ich na nejaký tábor alebo mu zabezpečiť dozor.

Ak musíte pracovať, nezabudnite deťom pestro vypĺňať aspoň víkendy a niektoré večery.  Prinášame Vám pár nápadov ako spestriť čas s deťmi:

·         Sledujte programy múzeí a galérií, hradov a zámkov, v lete sa hemžia akciami pre deti. Deti vždy očaria!

·         Spoločné prechádzky nič nestoja a väčšina detí si určite ocení spoločne strávené chvíle.

·         Nezabudnite na tvorivé večery, papier, textil, farby, drevo, čokoľvek, fantázii sa medze nekladú.

·         Deti milujú akvaparky! Akvapark je časovo nenáročná záležisoť, stačia naň dve hodinky po práci a deti určite užijú

          svoje.

·         Do denného programu zaraďte športové aktivity: volejbal, bedminton, lietajúce disky. Skvelá zábava pre celú rodinu!