Ideme do škôlky!

Všetky články

 Niektoré detičky sa do škôlky tešia a máte problém ich dostať domov. Iné sú zasa bojazlivé, ráno pri lúčení plačú a nechcú sa svojej mamičky ani len pustiť.

Nástup do škôlky je pre dieťa veľká zmena. Na začiatku vždy treba očakávať nijaké reakcie, pravidelný plač, neochotu sa rozlúčiť, nechuť ísť do škôlky, náchylnosť na choroby.  Toto všetko je ale len súčasť adaptácie. Na základe výskumov je všeobecne známe, že dieťa vo svojich troch rokoch už dosiahne zrelosť pre škôlku. Jeho zrelosť rozoznáte veľmi jednoducho, keď je už bez plienok, nemá cumeľ, nepije s fľašky, rozpráva, aj keď ešte niektoré hlásky nevie správne vysloviť, vie sa samo obliekať a papať.

Ak aj vy máte doma budúceho škôlkara, možno vám často prebehne mysľou obava, ako to pôjde vášmu dieťaťu. Vašou úlohou je pripraviť seba i dieťa na túto životnú zmenu. Pre niektorých rodičov je nástup dieťaťa do kolektívu priam nočná mora. So správnou prípravou to však  zvládnete aj vy! Poradíme vám ako nato:

Rozprávajte dieťati o tom, čo ho v škôlke pekné čaká. Pripomeňte mu, že tam bude mať veľa kamarátov, je výborné, ak tam bude aj nejaký jeho kamarát, ktorého už pozná napríklad z detského ihriska, alebo dieťa od susedov. Najlepšie je začať rozprávať o škôlke na prechádzke, keď budete prechádzať okolo škôlky a budete mu môcť ukázať, ako sa deti hrajú na dvore. Rozprávajte mu, že tam bude veľa pekných hračiek, ktoré doma nemá, že tam bude veľa detičiek, s ktorými sa budú učiť nové básničky, pesničky, budú kresliť krásne obrázky a potom ich vám doma poukazuje. Choďte spolu do mesta a kúpte mu krásne papučky, pyžamo a hygienické potreby, ktoré si samo vyberie a ktoré pôjdu s ním do novej škôlky. Dieťa treba aj motivovať aby na príchod do škôlky tešilo, dovoľte mu doniesť si do škôlky plyšovú hračku alebo hocijakú obľúbenú hračku. Bude mať pri sebe kúsok domova a pomôže mu to pri adaptácii.  

A čo by mal vedieť dieťa pred nástupom do materskej škôlky? Zhrnuli sme Vám v základných bodoch...

·         dieťa musí byť aspoň trochu samostatné

·         nemal by mať problém s obliekaním a obúvaním

·         mal by vedieť zapnúť gombíky, zips, obliecť si nohavice či obuť papučky,  samozrejme nemusí to zvládať perfektne,

          pani učiteľky im rady pomôžu

·         dieťa sa musí vedieť samé napapať, vedieť používať lyžičku a malo by vedieť piť z hrnčeka

·         zvládať hygienické návyky, cikanie, kakanie

·         vedieť si umyť ručičky i zúbky

·         dôležitá je tiež komunikácia, takže dieťa by malo vedieť spájať slová a bez problémov komunikovať s okolím

·         a hlavne, musí vydržať niekoľko hodín bez vás.